De baanbrekende kunstenaar James McNeill Whistler (1834-1903) bezocht Nederland meer dan tien keer, tussen 1863 en 1902. Het was een van zijn favoriete bestemmingen. De etsen die Whistler maakte van Amsterdamse grachtengezichten in een dromerige sfeer, beschouwde hij als zijn beste werk.
Ook zijn verfijnde aquarellen en schilderijtjes onthullen zijn liefde voor ons waterrijke land. Deze maakte hij onder andere in Dordrecht en Zeeland.
‘Holland is het land voor kunstenaars. Er hangt een bijzondere sfeer.’
Het werk van Whistler wordt in deze tentoonstelling aangevuld met kunst van Nederlandse tijdgenoten, want zijn bezoeken aan ons land gingen niet onopgemerkt voorbij.
Whistler had oog voor de schoonheid van het Nederlandse landschap, wat maakte dat ook Nederlandse kunstenaars hun eigen land met nieuwe ogen bekeken en in beeld brachten. Dat leverde sfeervolle watergezichten op van kunstenaars als Willem Witsen en George Hendrik Breitner.
Contact met Mesdag
Ook had Whistler regelmatig contact met Hendrik Willem Mesdag. Waarschijnlijk heeft hij Whistler zelfs aangemoedigd om de Scheveningse kust en de Noordzee vast te leggen. Whistler bezocht Museum Mesdag op de allerlaatste dag dat hij in Nederland was. Meer dan een eeuw later zijn op deze plek de bijzondere werken en verhalen over Whistlers tijd in Nederland te zien.
Whistler. Dandy en dwarsdenker
Deze tentoonstelling sluit aan bij de tentoonstelling Whistler. Dandy en dwarsdenker, die parallel te zien is in het Van Gogh Museum in Amsterdam.